Головна Про проєкт Команда Слухати Замовити диск Медіа Контакти
Ua En
Ua En
Головна Про проєкт Команда Слухати Замовити диск Медіа Контакти
#

Вітаємо на сторінці проєкту
«Musica sacra Ukraina:
партесний вимір»!

Партесний спів – непересічна віха української музичної історії. Увійшовши до церковної практики у XVII столітті, він був радикальною інновацією, адже багатоголосний спів додався до одноголосся, традиційного для церковної музики східного обряду. Перетин західноєвропейських тенденцій і локальна традиція утворили в партесній музиці дивовижний синтез, який дозволяє говорити про феномен українського музичного бароко. Без партесів цілісна картина культури українського бароко неможлива.

Мета започаткованого Open Opera Ukraine проєкту – презентація партесного спадку в Україні та світі як вагомої та потужно репрезентативної частини української музичної історії.

#

«Musica sacra Ukraina: партесний вимір» – це платформа для взаємодії науковців, музикантів, культурних менеджерів та кураторів, чия спільна діяльність у способах презентації партесів сприятиме інтересу та належній увазі до цієї музики. Форматом проєкту є лабораторія, що послідовно досліджує музичний твір – від опрацювання та розшифрування рукопису до виконання (концертного або у записі).

Ключовою для нас є партнерська співпраця з мистецтвознавцями, істориками, мовознавцями, культурологами, джерелознавцями, релігієзнавцями та різноманітними науковими і культурними інституціями (архівами, музеями). Встановлення зв’язків між представниками різних галузей гуманітарного знання та музикантами-виконавцями сприятиме створенню цілісної сучасної реконструкції партесної спадщини. Адже через багатошаровість смислів, закладених у партесній музиці (вербальний текст та його значення, специфіка музичного запису та спосіб його розшифрування, літургічний, історико-культурний та соціально-політичний контексти тощо), їх озвучування потребує спільного пошуку для знаходження найефективніших виконавських тактик.

#

Понад півстоліття тому дослідженнями українських партесів у Києві займалася відома музикознавиця Онисія Шреєр-Ткаченко. Згодом ініційований нею інтерес до українського бароко постав у ґрунтовних та масштабних дослідженнях визначної науковки, докторки мистецтвознавства, академіка Ніни Герасимової-Персидської. Її численні наукові розвідки (монографії та статті) разом із випуском нотних видань із партесним спадком увиразнили значення даної частини української музичної історії, сприяли поширенню знання про неї у просторі світового музикознавства.

#

Подальші студії продовжили учні школи Ніни Герасимової-Персидської, серед яких і постійна наукова консультантка проєкту кандидатка мистецтвознавства Євгенія Ігнатенко, й інші українські та зарубіжні дослідники. Однак і досі тисячі анонімних та авторських творів чекають в архівах на фахових дослідників. З однієї лише київської колекції партесних рукописів опрацьовано не більше 10 відсотків усього матеріалу.

#

Проєкт «Musica sacra Ukraina» відкрився у червні 2019 року концертом з творів Миколи Дилецького «Житель града Києва», що відбувся у Софії Київській. Наш наступний крок – запис та презентація диску, до якого разом із творами Миколи Дилецького увійшли і концерти невідомих авторів першої половини XVIIІ століття з архівних матеріалів київської колекції, що зберігається в Інституті рукопису Національної бібліотеки України імені В. Вернадського.

На сайті ви можете знайти інформацію про проєкт та його команду, публікації про нас у пресі, опис аудіодиску, коментарі до кожного з представлених на ньому концертів, оформити замовлення на диск, лишити свій відгук.

Партеси вражають композиторською та співацькою професійністю, дають змогу у звуці відчути неповторну красу української музичної традиції у її поєднанні із універсальною мовою європейського музичного бароко. Це та виразна, потужна українська музика, якою хочеться ділитися зі всім світом!

#

Тож запрошуємо у партесний вимір!

Кураторки проєкту

#

Анна Гадецька

Програмна директорка
#

Євгенія Ігнатенко

Наукова консультантка
#

Наталія Хмілевська

Художня керівниця

Слухати

Список треків

Натисніть на назву, щоб дізнатись більше про концерт

Медіа про нас

#
Musica sacra Ukraina: партесний вимір «Музика», 28 травня 2019 р.
#
Відродження традицій у Софії Київській газета «День», 4 червня 2019 р.
#
Микола Дилецький у Софії «КyivDaily», 12 червня 2019 р.
#
MUSICA SACRA UKRAINA: ПАРТЕСНИЙ ВИМІР «Київ дипломатичний» & ”Kyiv Diplomatic” Magazine №6, 2019 р.